piątek, 24 czerwca 2016

Tortilla z plackami własnej roboty

Postanowiłam zrobić ostatnio tortille na obiad, wybrałam się więc na zakupy. Sięgając po gotowe placki zwróciłam uwagę na skład... i co tam znalazłam? Pomijając mąkę, olej i wodę, czyli tylko to co powinno być w plackach, w składzie znalazły się jeszcze stabilizatory, substancje spulchniające, konserwujące i regulatory kwasowości. Złapałam się za głowę, odłożyłam placki na półkę, kupiłam tylko mięso i warzywa i wyszłam ze sklepu z ambitnym zamiarem wykonania własnych placków.
Poszperałam w internecie i okazało się, że wykonanie zdrowszej wersji tortilli będzie prostsze niż myślałam. W dodatku, moim zdaniem, te domowe są o wiele lepsze w smaku i są tak samo elastyczne jak kupne. Wystarczą tylko 4 składniki, jeden mały trik i mamy pyszny i zdrowy obiad. Zapraszam do zapoznania się z przepisem :)



Składniki na 8 placków ⌀ 25-30 cm
Placki:
- 2,5 szklanki mąki pszennej (mąka musi zawierać gluten, aby placki były elastyczne i dawały się zwijać bez łamania)
- 0,5 szklanki gorącej wody (2 minuty po zagotowaniu)
- 3 łyżki oleju
- sól do smaku

Nadzienie:
- sałata
- ketchup lub sos pomidorowy
- filet z kurczaka (usmażony, upieczony lub grillowany)
- ulubione warzywa: pomidor, ogórek, papryka ect. (należy tylko pamiętać, aby nie łączyć pomidora z ogórkiem, ponieważ substancje zawarte w jednym utrudniają wchłanianie witamin z drugiego)
- sos tzatziki (jogurt naturalny, szczypta soli, czosnek granulowany, koperek suszony)
Lub to, na co aktualnie masz ochotę ;)
*Dodatkowo potrzebna będzie czysta i wilgotna ściereczka.


Placki są mięciutkie i elastyczne, nie łamią się.

Wykonanie
Mąkę wsypać do miski lub na stolnicę. Wmieszać w nią sól.
Zrobić mały dołek, dodać olej i gorącą wodę - zaparzamy w ten sposób mąkę, dzięki czemu ciasto jest bardziej elastyczne, tak samo jak przy pierogach. Mieszamy przez chwilę łyżką.
Zagniatamy mięciutkie ciasto przez około 5-8 minut. W razie potrzeby można dolać trochę wody lub dosypać odrobinę mąki.
Przykrywamy ciasto wilgotną ściereczką i zostawiamy je na około 20-30 minut. W tym czasie możemy przygotować dodatki, usmażyć kurczaka, pokroić warzywa, zrobić sos.
Gdy ciasto już odpocznie dzielimy je na 8 części, jedną kładziemy na np. silikonową stolnicę, a resztę przykrywamy wilgotną ściereczką.
Rozwałkowujemy ciasto na grubość około 1 mm.
Rozgrzewamy suchą patelnię z powłoką nieprzywierającą np. teflonową. Na ciepłą patelnię kładziemy placek i czekamy około 20-30 sekund. 
Gdy zaczną pojawiać się bąble czekamy jeszcze kilka sekund i przewracamy placek np. za pomocą drewnianej szpatułki. Na tortilli powinny pojawić się ciemne plamki (takie same jak na tej kupnej). 
Usmażony placek skrapiamy delikatnie wodą, zawijamy w wilgotną ściereczkę i przykrywamy talerzem, ma to na celu zachowanie wilgoci placka.
Powtarzamy czynność ze wszystkimi częściami ciasta, pamiętając o niezbyt długim smażeniu, skrapianiu placków wodą oraz nakrywaniu ich wilgotną ściereczką.
Na gotowym placku układamy dodatki i zawijamy według schematu.




Pozostałe placki można przechowywać w lodówce zawinięte w folię spożywczą i odgrzewać w mikrofalówce po uprzednim nawilżeniu wodą.

Smacznego!

Pozdrawiam, Iza :)


********************************************************************************************

 Może zainteresuje Cię:

11 komentarzy:

  1. Też robiłam, dosłownie wczoraj :D Ale Tobie wyszły zdecydowanie ładniejsze, ja nie mam cierpliwości do rozwałkowywania idealnych kółek, zwłaszcza jak jestem głodna, haha :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja rozwałkowywałam ciasto jak najcieniej, a potem tam gdzie nie było kształtne to przycinałam nożem, stąd ten okrągły kształt :P

      Usuń
  2. Chyba jestem jakimś nieudacznikiem, ale nigdy nie udało mi się zrobić idealnych placków do tortilli, dlatego zwykle idę na łatwiznę i kupuję gotowe. Robiłam je jednak z mąki pełnoziarnistej, może tutaj tkwi problem? Tym razem skorzystam z Twojego przepisu! ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z mąki pełnoziarnistej nigdy placki nie wyjdą tak mięciutkie jak ze zwykłej pszennej. Nawet jak robię czasem zwykłe naleśniki z mąki pełnoziarnistej to mają zupełnie inną sprężystość, więc chyba to jest problem. Jeżeli nie chcesz używać białej mąki, to dobrze nadaje się też specjalna mąka kukurydziana - masa harina.
      Owocnego gotowania! :D

      Usuń
  3. Przepis na placki na pewno sprawdzę, bo te, które można kupić w sklepie skutecznie odstraszają mnie swoim smakiem i zapachem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi osobiście smak nie przeszkadzał, ale ten octowy zapach już tak. Dodajmy do tego beznadziejny skład i mamy mega motywację, żeby zrobić placki samemu.
      Pozdrawiam!

      Usuń
  4. Super, że wróciłaś :) I to z takim pysznym przepisem. Palce lizać! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam tortillę! Zawsze używałam placków ze sklepu, ale skoro można zrobić domową wersję, bez zbędnych dodatków, to dlaczego nie? Zastanawiam się, jak długo po przygotowaniu można przetrzymywać placki w lodówce?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 3-4 dni na spokojnie powinny wytrzymać, tylko trzeba je zawinąć w miarę szczelnie folią spożywczą ;)

      Usuń
  6. Ja dodałam mąki z zarodków pszennych, świetnie się kleiło i były bardzo rozciągliwe, wyczytałam że we włoszech dodają zarodków pszennych do ciasta z pizzy;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Przepis jest ok, ja wzbogaciłam twój przepis o mąkę konopną. Wyszło super:)

    OdpowiedzUsuń

Śmiało, skomentuj i daj znać co o tym sądzisz :)